Artykul dnia

Opublikowany 2016-04-24
Przez Dark Portal
Aron Ralston człowiek który odciął sobie rękę!!!

Aron Lee Ralston (ur. 27 października 1975 roku w stanie Indiana, USA) jest alpinistą, który uwięziony przez głaz w maju 2003 r. został zmuszony do amputacji prawego przedramienia, by się uwolnić.
Odszedł z pracy by studiować mechanikę i francuski na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu, w Pennsylvanii, i wspinać się wszystkie „czternastki” Colorado (szczyty ponad 14.000 stóp wysokości).
W roku 2003 podczas baldowania solo w kanionie Blue John (Park Narodowy Canyonlands, Utah), Aron wpadł do wąskiej szczeliny, a na niego spadł głaz o wadze ok. 800-1000 funtów, miażdżąc jego prawe przedramię.

Ręka Arona z powodu braku przepływu krwi była już martwa,gdy po 5 dniach prób podniesienia lub skruszenia głazu, odwodniony i stojący w obliczu pewnej śmierci, Aron wybrał ostatnią opcję, która to uczyniła go międzynarodową sensacją – by się uwolnić, amputował swoje prawe przedramię!

Wyginając silnie rękę, Aron złamał sobie kości promieniową i łokciową. W trakcie jednogodzinnej operacji, założył opaskę uciskową i użył tępego noża ze swojego scyzoryka do przecięcia tkanek miękkich w obrębie złamania, a kombinerek do rozdarcia ścięgien.
Mimo, że Aron nie miał już prawie czucia w prawej ręce, czuł ból pochodzący z obszaru, gdzie głaz spoczywał na jego nadgarstku. Kiedy amputował, czuł każdy ruch, później tak to komentował: „Łamanie kości boli i oczywiście boli też przecinanie nerwów. Ale przecinanie mięśni nie było takie złe. Ogólnie rzecz biorąc, to było 100 razy gorsze niż ból jaki czułem kiedykolwiek wcześniej. ”

Narzędzia, których Aron użył do amputacji własnej ręki: opaska wykonana ze sprzętu wspinaczkowego i scyzoryk:

Wreszcie wolny, Aron był nadal 8 mil od swojego samochodu i nie miał telefonu komórkowego. Musiał zejść 65 stóp w dół klifu, a następnie wydostać się z kanionu w palącym słońcu. Ostatecznie spotkał innych turystów, od których otrzymał żywność i wodę. Przy pomocy helikoptera został on przewieziony do szpitala Allen Memorial Hospital w Moab, gdzie jego stan został ustabilizowany przed przetransportowaniem do szpitala St. Mary’s Hospital, w Grand Junction w stanie Colorado, na operację. Ręka Arona została poddana kremacji i w postaci prochu wróciła na głaz.

Aron będąc uwięzionym codziennie się filmował, tłumacząc „To dało mi poczucie realizacji. Kamera nie tylko pozwoliła mi powiedzieć mojej rodzinie i przyjaciołom co się wydarzyło, lecz także dała mi możliwość powiedzieć im co czułem i że ich kocham. Podobała mi się myśl, że nie odejdę w niewyjaśnionych okolicznościach. Czytałem zapis wideo amerykańskiego cywila Nicka Berg, który został pojmany i ostatecznie ścięty w Iraku. Nasze wiadomości były bardzo podobne: To, kim jestem; kim są moi rodzice; gdzie oni mieszkają. Uderzyło mnie, że w naszych ostatnich godzinach, nawet jeśli odsunęliśmy się od tych rzeczy, rozumiemy co jest ważne.”

 

O niebezpieczeństwie treningu solo na skałach, Aron mówi, „Zgadzam się z ludźmi, którzy mówią nigdy nie wychodź sam, nie mówiąc nikomu dokąd idziesz. Normalnie to robię. Nie tym razem, bo przeliczyłem się co do ryzyka.”

Aron nadal wspina się profesjonalnie w górach – w 2005 został pierwszą osobą, która wspięła się na wszystkie „czternastki“ Colorado w zimie. O powrocie do wspinaczki, Aron, wyjaśnia: „Moja proteza jest kluczem. Część zastępująca rękę zawiera czekan i toporek. Podłączam sprzęt do ręki i używam jej zarówno do wspinaczki lodowej jak i skałkowej. Potem wystarczy przełączyć go na karabinek i urządzenie do asekuracji. Czuję, że wspinam się tak dobrze, jeśli nie lepiej, jak kiedyś.” Aron planuje jeszcze wziąć udział w tzw. adventure racing (jest to konkurs drużynowy składający się z  kajakarstwa morskiego, kolarstwa górskiego, kajakarstwo rzecznego, jazda trasa jazdy, jazdy na rolkach i pływania).

 

 

 
 

 

 
Chciałbyś dowiedzieć się jak wywołać bezpiecznie ducha? – kliknij TUTAJ

Chcesz zakupić sobie tabliczkę spirytystyczną? – kliknij TUTAJ
dark-baner

Emily Rose czyli Anneliese Michel – Jak rzeczywistość przerosła fikcje!

Anneliese była jedną z czterech córek państwa Michelów, ludzi bardzo udciwych i pobożnych, mieszkających w Klingenbergu w Niemczech. Choć od dziecka delikatna i chorowita, to jednak nie wyróżniała się od koleżanek; potrafiła być wesoła i razem z innymi robić kawały i żartować. Coś „nienormalnego” zaczęło się z nią dziać krótko przed szesnastą rocznicą urodzin, czyli na jesieni 1968 […]

Podróże w czasie! Mamy dowody!

Nieostrożni podróżnicy! Czy podróże w czasie są możliwe?! Fizycy twierdzą że tak, więc należy pytać – kiedy to osiągniemy? Przyjmując że podróże w czasie są możliwe, to musimy przyjąć, że istnieje przyszłość i przeszłość. Czyli nie tylko nasz wymiar będzie się przenosić, ale też ci z przyszłości, będą nas nawiedzać. Mamy erę komórek, kamer i […]

Eksperyment Filadelfia

                                 Eksperyment „Filadelfia” W 1943 roku przeprowadzono eksperyment na amerykańskim okręcie USS Eldridge, stacjonującym w Bazie Sił Morskich USA w porcie Filadelfia, który zakończył się tragicznie. Celem amerykańskiego wojska w tamtych czasach była możliwość ukrycia okrętu przed radarami. Wyglądające na standardowe badania, przyniosły jednak niespodziewane zagrożenia nie tylko dla członków projektu, ale i dla całego […]

Straszne historie – czyli jak przerazić przyjaciół przy ognisku…

    „…Pewnego dnia jechaliśmy do tragicznej i tajemniczej sprawy. Znaleziono zwłoki kobiety i mężczyzny. Para siedziała naprzeciw siebie a na ich martwych twarzach widniał wyraźny grymas przerażenia. Przyczyną śmierci obojga był zawał serca, ale najlepsze jest to że ich dłonie spoczywały na tabliczce OUIJA…” Podczas ciemnej, burzliwej nocy starsza kobieta odbiera telefon. Słyszy jękliwy […]